Duże i nieestetyczne elementy montażu toalety można sprytnie schować tuż za linią ściany w łazience. Ten pomysł zawdzięczamy nowoczesnym modelom misek WC, podwieszanych na dedykowanym stelażu podtynkowym. Dzięki temu wisząca muszla klozetowa wygląda nie tylko atrakcyjnie i schludnie, ale także optycznie powiększa całą przestrzeń. Montaż podtynkowy może wydawać się trudny i skomplikowany, lecz wcale taki nie jest. Każdy może z łatwością zainstalować podwieszaną miskę WC w swojej łazience. Zresztą przekonasz się o tym sam, gdy przeczytasz nasz artykuł.
- Najważniejsze kwestie związane z montażem podwieszanej toalety
- Lista narzędzi i innych potrzebnych elementów do montażu wiszącej miski WC
- Proces instalacji stelaża podtynkowego z miską WC
Najważniejsze kwestie związane z montażem podwieszanej toalety
Oczywiście decydując się na wiszącą muszlę klozetową trzeba najpierw zaplanować i omówić kilka ważnych kwestii, związanych z przykręceniem stelaża podtynkowego do ściany. A mianowicie chodzi o ilość zarezerwowanej przestrzeni, umiejscowienie, przebieg rur, dokładne wymiary wszystkich potrzebnych elementów i kluczowe funkcjonalności miski WC, które pozwolą nam dokonać właściwego zakupu.
Wybór odpowiedniego miejsca dla podwieszanej muszli klozetowej jest bardzo istotną kwestią, ponieważ to od niego zależy czy stelaż podtynkowy wraz z miską zmieści się w danej toalecie, bądź czy wybrana przestrzeń zapewni pełną swobodę korzystania z WC. Wobec tego każdy właściciel powinien brać pod uwagę wymiary, uwzględniając fakt, że po podwieszeniu miska jest oddalona od ściany o około 20 cm. Tylko w taki sposób będzie można znaleźć odpowiednie miejsce na podwieszaną toaletę. Zazwyczaj określa się, że przykręcony stelaż WC z miską sięga do 120 cm nad płaszczyzną podłogi i zajmuje 35-50 cm szerokości ściany.
Kolejna sprawa dotyczy konstrukcji, funkcjonalności i parametrów dla tych obu elementów wyposażenia łazienki. W przypadku, gdy w łazience występują ściany murowane należy wybrać stelaż do zabudowy ciężej, natomiast ściana wykonana z płyty kartonowo-gipsowej będzie dobrze współgrać ze stelażem do zabudowy lekkiej. Jeżeli chodzi o miski WC to różnią się one między sobą wieloma parametrami, takimi jak spłuczka, długość, kształt, wykończenie, kolor, materiał, waga a nawet deska sedesowa. Z tej racji model wiszącej muszli klozetowej dopasowany do stelaża podtynkowego powinien być dobrze przemyślany, gdyż to właśnie powyższe czynniki decydują o tym, jak bardzo komfortową toaletę będziesz w stanie stworzyć.
Lista narzędzi i innych potrzebnych elementów do montażu wiszącej miski WC
Zanim rozpoczniemy montaż stelaża WC z wiszącą miską, warto odpowiednio wcześniej przygotować wszystkie potrzebne materiały i narzędzia do pracy. Takie działanie pozwoli nam uniknąć zmartwień oraz znacznie usprawni cały proces. Sprawdź zatem, co takiego znajduje się na przygotowanej poniżej liście niezbędnych rzeczy do prawidłowego przykręcenia i zabudowania stelaża podtynkowego, a także założenia miski WC:
- profile,
- płyty kartonowo-gipsowe,
- zestaw wkrętów,
- grunt,
- poziomica,
- rury,
- zaprawa,
- fugi,
- płytki,
- wiertarka,
- wkrętarka,
- nóż do cięcia płytek,
- miarka,
- ołówek,
- szpachelka.
Proces instalacji stelaża podtynkowego z miską WC
Tak naprawdę, montaż podwieszanej toalety może samodzielnie wykonać każdy użytkownik, bez dodatkowej pomocy fachowca. Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować plan prac i krok po kroku wcielać go w życie. Cała instalacja opiera się wyłącznie na 3 etapach: przymocowania do ściany wybranego stelaża, zabudowania go i założenia wiszącej miski WC.
W pierwszym etapie należy rozpocząć pracę od dokładnego ustalenia wszystkich długości, by móc poprawnie zaznaczyć miejsca na śruby i pręty. Poziomica przyda się do skontrolowania tego, czy zaznaczone punkty zachowują idealnie prostą linię. Każda nierówność powinna być natychmiast poprawiona jeszcze przed wierceniem. Dopiero po wywierceniu otworów można wprowadzić w nie specjalne kołki rozporowe, a następnie przyłożyć stelaż ze spłuczką do ściany. Podczas przykręcania stelaża warto upewnić się, czy wszystkie wężyki i rury zostały podpięte poprawnie.
Kolejny krok polega na zabudowaniu konstrukcji przykręconego stelaża przy użyciu przyciętych płyt kartonowo-gipsowych. Płyty te mocuje się do metalowych profili, które układa się w kształt według własnych preferencji. Albowiem z ich pomocą można zabudować tylko stelaż lub cały pas powierzchni, znajdujący się za sedesem. Po ustawieniu właściwej konstrukcji z profili, należy zająć się docięciem płyt kartonowo-gipsowych do odpowiednich kształtów i wymiarów. Przycięte płyty układa się na budowie stelaża, by następnie zagruntować podłoże przed położeniem płytek.
Po zakafelkowaniu powierzchni ze stelażem WC wystarczy już tylko zamontować miskę wiszącą na wystających prętach. W momencie łączenia sedesu z prętami, należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność wszystkich połączeń, w tym odpływu i spłuczki. Jeśli nie widać żadnych mankamentów można mocno dokręcić śruby, zachowując odpowiedni poziom. Prawidłowo przykręcony stelaż bez problemu utrzymuje wagę ceramiki i siedzącego na niej użytkownika, dlatego też nie trzeba martwić się o urwanie toalety. Wskazane jest jednak, aby zabezpieczyć dodatkowo połączenie muszli klozetowej z płytkami za pomocą silikonu. Dopiero wtedy możemy w pełni skupić się na montażu deski sedesowej i przycisków spłukujących.
Jak widać przedstawiona instrukcja montażu podwieszanego sedesu nie jest wcale taka trudna, jak się wydaje i każdy może się jej podjąć. Weź sprawy w swoje ręce i już dziś skompletuj zestaw praktycznej a zarazem atrakcyjnie wizualnie podwieszanej toalety w sklepie internetowym inoba.pl!